6. ZMIANY W DELEGACJACH OD 1 MARCA 2013

ZMIANY W DELEGACJACH OD 1 MARCA 2013

(Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki społecznej z dnia 29.01.2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej)

  1. Z tytułu podróży krajowej oraz podróży zagranicznej, odbywanej w terminie

i miejscu określonym przez pracodawcę, pracownikowi przysługują:

1) diety;

2) zwrot kosztów:

a) przejazdów,

b) dojazdów środkami komunikacji miejscowej,

c) noclegów,

d) innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych

przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

  1. Pracodawca wskazuje środek transportu właściwy do odbycia podróży służbowej przez pracownika, może być to publiczny środek transportu, prywatny samochód, motocykl lub motorower. Koszty przejazdu dokumentuje się biletami lub rachunkami. Zwrot kosztów przejazdu prywatnymi pojazdami następuje na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu i wg stawek określonych w odrębnych przepisach.
  2. Pracownikowi przysługuje zwrot niezbędnych wydatków ściśle związanych z podróżą służbową, np. opłaty za bagaż, opłaty za przejazd autostradami, parkingi.
  3. Pracownik dokonuje rozliczenia kosztów podróży służbowej nie później niż w ciągu 14 dni od dnia zakończenia tej podróży.

DELEGACJE KRAJOWE

1.

1) jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:

a) mniej niż 8 godzin - dieta nie przysługuje,

b) od 8 do 12 godzin - przysługuje 50% diety,

c) ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości;

2) jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:

a) do 8 godzin - przysługuje 50% diety,

b) ponad 8 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Dieta nie przysługuje za czas delegowania do miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika

  1. 3.    Stawka diety wzrasta o 7 zł tj. z 23 do 30 zł
  2. 4.    20% ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji miejscowej wyniesie 6,00 zł
  3. 5.    Ryczałt za nocleg, stanowiący 150% diety, 45 zł
  4. 6.    W przypadku gdy pracownik miał zapewnione bezpłatne wyżywienie kwotę diety zmniejsza się o koszt otrzymanego bezpłatnego wyżywienia przyjmując, że każdy posiłek stanowi odpowiednio:

 

1) śniadanie25% diety;

2) obiad 50% diety;

3) kolacja25% diety

Dieta nie przysługuje m.in. jeśli pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie.

  1. 7.    Zwrot udokumentowanych kosztów noclegu będzie następował w wysokości stwierdzonej rachunkiem, jednak nie większej za jedną dobę hotelową niż dwudziestokrotność stawki diety (do 600 zł). W uzasadnionych przypadkach – pracodawca może wyrazić zgodę na zwrot udokumentowanych kosztów noclegu w wysokości przekraczającej limit, o którym mowa powyżej.
  2. 8.    Tak jak dotychczas pracownik przebywający w podróży krajowej trwającej co najmniej 10 dni ma prawo do zwrotu kosztów przejazdu w dniu wolnym od pracy (jednokrotnego lub wielokrotnego w zależności od okresu pobytu w podróży) środkiem transportu określonym przez pracodawcę, do miejscowości pobytu stałego lub czasowego i z powrotem.
  3. 9.    Tak jak dotychczas pracownikowi, na jego wniosek, przysługuje zaliczka na przewidywane koszty podróży krajowej.

Delegacje zagraniczne (zagraniczne podróże służbowe) 2013

  1. Czas podróży zagranicznej liczy się w przypadku odbywania jej środkami komunikacji:

1) lądowej – od chwili przekroczenia granicy państwowej w drodze za granicę do chwili jej przekroczenia w drodze powrotnej do kraju;

2) lotniczej – od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju;

3) morskiej – od chwili wyjścia statku (promu) z ostatniego portu polskiego do chwili wejścia statku (promu) w drodze powrotnej do pierwszego portu polskiego.

  1. Za każdą dobę podróży zagranicznej przysługuje dieta w pełnej wysokości
  2. Za niepełną dobę podróży zagranicznej:

a) do 8 godzin - przysługuje 1/3 diety,

b) ponad 8 do 12 godzin – przysługuje 50% diety,

c) ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości.

- osobie, której zapewniono w czasie podróży zagranicznej bezpłatne,

całodzienne wyżywienie, przysługuje 25% diety.

- gdy pracownik miał zapewnione bezpłatne wyżywienie kwotę diety zmniejsza się o koszt otrzymanego bezpłatnego wyżywienia przyjmując, że każdy posiłek stanowi odpowiednio:

1) śniadanie15% diety;

2) obiad 30% diety;

3) kolacja30% diety

  1. Za nocleg podczas podróży zagranicznej pracownikowi przysługuje zwrot

kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem, w granicach limitu określonego

w poszczególnych państwach w załączniku do rozporządzenia. W razie nieprzedłożenia rachunku za nocleg, pracownikowi przysługuje ryczałt w wysokości 25% ww. limitu. Ryczałt ten nie przysługuje za czas przejazdu.

  1. Pracownikowi przysługuje również ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu

z i do dworca kolejowego, autobusowego, portu lotniczego lub morskiego w wysokości jednej diety w miejscowości docelowej za granicą oraz w każdej innej miejscowości za granicą, w której pracownik korzystał z noclegu ( w przypadku dojazdu w jedną stronę przysługuje ryczałt w wysokości 50%diety).

  1. Pracownikowi przysługuje ryczałt na pokrycie kosztów dojazdu środkami komunikacji miejscowej w wysokości 10% diety za każdą rozpoczętą dobę pobytu.
  2. Zmieniona została wysokość diet oraz limitów noclegowych dla przeważającej większości państw, jak i rodzaj waluty (z USD na EUR) w kilkunastu krajach. Dieta przysługuje w wysokości obowiązującej dla docelowego państwa podróży. Jeżeli pracownik odbywa podróż do dwóch lub więcej państw pracodawca może ustalić wysokość diet, przewidzianych w załączniku, odpowiednią dla każdego z tych państw, a nie tylko jedną stawkę diety.
  3. Zwrot udokumentowanych, niezbędnych kosztów leczenia pracownika za granicą następuje ze środków pracodawcy, z wyjątkiem świadczeń gwarantowanych udzielonych zgodnie z przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w Unii Europejskiej, o których mowa w art. 5 pkt 32 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
  4. Pracownik otrzymuje zaliczkę w walucie obcej na niezbędne koszty podróży zagranicznej, w wysokości wynikającej ze wstępnej kalkulacji tych kosztów.
  5. Za zgodą pracownika zaliczka może być wypłacona w walucie polskiej, w wysokości stanowiącej równowartość przysługującej pracownikowi zaliczki w walucie obcej, według średniego kursu złotego w stosunku do walut obcych określonego przez Narodowy Bank Polski z dnia wypłaty zaliczki.
  6. Rozliczenie kosztów podróży zagranicznej jest dokonywane w walucie otrzymanej zaliczki, w walucie wymienialnej albo w walucie polskiej, według średniego kursu z dnia jej wypłacenia określonego przez Narodowy Bank Polski.
  7. Przepisy dotyczące podróży krajowej stosuje się odpowiednio do ustalania należności pracownika za czas podróży (przejazdu) na odcinku krajowym w drodze za granicę. Podobna zasada obowiązuje w drodze powrotnej do kraju.

 

Powyższe przepisy dotyczą również zwrotu kosztów podróży osób nie będących pracownikami np.: osób samodzielnie prowadzących działalność gospodarczą, zleceniobiorcom, wykonawcom umów o dzieło, członkom zarządu, członkom rad nadzorczych, jeżeli zwrócone diety i inne należności zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu.