2. Najwazniejsze zmiany podatkowe od dnia 1 stycznia 2013 r

Najważniejsze zmiany podatkowe od dnia 1 stycznia 2013 r.– Ustawa z dnia 16.11.2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce

  1. Kasowe rozliczenia przeterminowanych faktur w podatkach dochodowych (zarówno od osób fizycznych jak i od osób prawnych)

- podatnik będzie zobowiązany do dokonania korekty kosztów uzyskania przychodu w przypadku nieuregulowania kwoty wynikającej z faktury zakupu w ciągu 30 dni od upływu terminu płatności określonego przez strony

- jeżeli termin płatności określony przez strony będzie dłuższy niż 60 dni koszty uzyskania przychodów należy skorygować w terminie 90 dni od dnia zaliczenia kwoty wynikającej z ww. faktury zakupu do kosztów uzyskania przychodu

- zmniejszenia kosztów dokonuje się w miesiącu, w którym upłynął określony termin

-zwracamy uwagę na konieczność monitorowania płatności i informowania nas o przekroczeniu powyższych terminów w celu prawidłowego rozliczenia kosztów

- powyższe zasady nie dotyczą przychodów- nadal obowiązuje metoda memoriałowa zaliczenia do przychodu-przychód stanowią kwoty należne choćby nie zostały otrzymane

    2. Leasing:

- skrócenie minimalnego czasu trwania umowy leasingu nieruchomości do 5 lat (dotychczas było 10 lat)

            - możliwość zawarcia umowy leasingu na wieczyste użytkowanie

            - dopuszczenie zmian umowy leasingu w podstawowym okresie umowy

            - ustalenie wartości przedmiotu ponownego leasingu według jego wartości rynkowej

  3. Ułatwienie korzystania z ulgi na „złe” długi dla podatników podatku VAT-podatnik, który rozliczył VAT od należności, której faktycznie nie otrzymał będzie mógł dokonać korekty podatku należnego po upływie 150 dni od upływu terminu płatności (obecnie jest to 180 dni), jeżeli ta wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie. Ponadto wierzyciel nie będzie musiał, tak jak to było dotychczas zawiadamiać dłużnika o dokonaniu korekty, pozostanie jedynie obowiązek zawiadomienia właściwego dla wierzyciela Naczelnika Urzędu Skarbowego o dokonaniu korekty wraz ze złożoną deklaracją, w której dokonał korekty oraz podanie kwot korekty.

Dłużnik jednocześnie będzie miał obowiązek po upływie ww. 150 dni od dnia upływu terminu płatności, jeżeli nie uregulował zobowiązania dokonać korekty odliczonego podatku (niezależnie czy wierzyciel skorzysta z ulgi na „złe” długi) w miesiącu, w którym upłynął termin 150 dni.

Jeżeli dłużnik nie dokona ww. korekty będzie pozbawiony prawa do odliczenia podatku VAT z niezapłaconej faktury, a ponadto organy podatkowe ustalą dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30% kwoty podatku wynikającego z nieuregulowanych faktur (nie dotyczy to osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe).

Powyższe zmiany w podatku VAT będą dotyczyć wierzytelności, które powstały od 1 stycznia 2013 r. lub też wierzytelności, które powstały przed tym terminem, a ich nieściągalność została uprawdopodobniona już w 2013 r.

4. Mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową („mały podatnik”- podmiot u którego wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku na dzień 31.12. nie przekroczyła kwoty 1 200 000 euro)  nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT dopóki nie otrzyma płatności za zrealizowaną przez niego usługę, czy dostawę (dotychczas terminem granicznym było 90 dni) Jeżeli nabywca nie będzie podatnikiem podatku VAT lub będzie z niego zwolniony to mały podatnik, jeżeli nie otrzyma zapłaty będzie musiał rozliczyć VAT w terminie 180 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi od tej sprzedaży. Przy zapłacie częściowej za fakturę sprzedaży mały podatnik będzie musiał rozliczyć VAT tę część płatności w momencie jej otrzymania.

Ponadto przy zapłacie częściowej za fakturę zakupu będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT od tej części. 

5. Wewnątrzwspólnotowa Dostawa Towarów i Wewnątrzwspólnotowe Nabycie Towarów-otrzymanie zaliczki w WDT lub zapłata zaliczki na poczet WNT nie będzie powodowało powstanie obowiązku podatkowego (niezależnie, czy wystawiono fakturę, czy nie). VAT będzie należało rozliczyć po dokonaniu dostawy towarów.

6. Kursy walut- zasada dotycząca należności i zobowiązań w walucie obcej, że stosujemy kurs średni danej waluty obcej ogłoszony przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego lub wystawienia faktury pozostaje bez zmian. Dodatkowo wprowadzono wybór sposobu przeliczenia według kursu opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. W takim przypadku waluty inne niż euro będzie można przeliczać z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.