25. PODZIELONA PŁATNOŚĆ (SPLIT PAYMENT)

PODZIELONA PŁATNOŚĆ (SPLIT PAYMENT) OD 1 LIPCA 2018

1)      będzie dotyczył wyłącznie rozliczeń między podatnikami VAT

2)      może być stosowany wyłącznie w rozliczeniach realizowanych przelewami i to niezależnie od wysokości należności

3)      każdy podatnik będzie miał otworzone subkonto VAT do rachunku związanego z działalnością gospodarczą

4)      nabywca regulując zobowiązanie na rzecz sprzedawcy za nabytą usługę bądź towar może zdecydować się na zapłatę w formie podzielonej płatności; płatności dokonuje w dwóch kwotach, oddzielnie na dwa rachunki sprzedawcy, tj.:

•kwota należności netto – na dowolny rachunek wskazany przez sprzedawcę,

•kwota podatku – na dedykowany rachunek przeznaczony dla potrzeb rozliczenia podatku (rachunek VAT), przy czym dostęp do środków zgromadzonych na tym rachunku będzie ograniczony.

Zapłata należności odbywać się będzie poprzez jeden dedykowany komunikat przelewu, w treści którego nabywca wskaże m.in. kwotę brutto należności oraz kwotę VAT wynikającą z faktury. Skutkiem zlecenia takiego jednego przelewu będzie uznanie dwóch rachunków sprzedawcy, tj. dedykowanego rachunku VAT (gdzie trafi część należności odpowiadająca podatkowi określonemu w fakturze) oraz dowolnego innego rachunku sprzedawcy (gdzie trafi kwota netto). Jest rolą banku i SKOK-u, aby udostępniony podatnikom komunikat przelewu dokonał odpowiedniego przeksięgowania środków z przelewu na te dwa rachunki.

1)      Swoboda dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku VAT będzie ograniczona. Z założenia podatnik posiadający tam określone środki będzie wykorzystywał je do zapłaty swojego zobowiązania podatkowego z tytułu VAT. W przypadkach zaś gdy jego zobowiązanie podatkowe będzie niższe od kwot zgromadzonych na rachunku VAT, będzie mógł wystąpić do naczelnika urzędu skarbowego o dokonanie zwrotu całości bądź części tej kwoty na „zwykły” rachunek w banku bądź w SKOK (US będzie miał 60 dni na wydanie decyzji)

2)      Z systemu podzielonej płatności będziemy mogli korzystać tylko w przypadku dokonywania płatności na podstawie faktury (nie może zapłacić za proformę lub na podstawie wezwania, zaliczki)

3)      Cena będzie mogła być uregulowana w formule podzielonej płatności nie tylko wówczas, gdy nabywca będzie ją płacił w całości, ale również wówczas, gdy ureguluje ją w transzach. Metoda podzielonej płatności będzie stosowana nie tylko przy zapłacie ceny za nabyte świadczenie, ale również przy rozliczeniu korekty i w związku z tym zwrotu części ceny

4)      Mechanizm podzielonej płatności nie jest obowiązkowy, jednak ustawodawca przewidział szereg zachęt mających przekonać podatników do korzystania z tej formy rozliczenia. Te zachęty są następujące:

a)      odstąpienie od zasady solidarnej odpowiedzialności, o której mowa w art. 105a u.p.t.u.,

b)      odstąpienie od nakładania dodatkowego zobowiązania podatkowego,

c)       brak stosowania podwyższonych (do 150% standardowej stawki) odsetek od zaległości podatkowych w VAT,

d)      przyspieszony zwrot nadwyżki VAT naliczonego (UWAGA!ZWROT NASTĘPUJE NA RACHUNEK VAT)!